czwartek, 10 stycznia 2013

Teleskop Kosmiczny Kepler znajduje 461 kandydatów na drugą Ziemię

W poniedziałek naukowcy NASA zajmujący się Kosmicznym Teleskopem Keplera ogłosili że znaleziono 461 nowych kandydatów na drugą Ziemię. Cztery z potencjalnych nowych planet są mniej niż dwa razy większe od Ziemi i znajdują się w odległości od swojego Słońca "nadającej się do zamieszkania", co pozwala na obecność wody na powierzchni planety. Na podstawie obserwacji prowadzonych od maja 2009 do marca 2011 r., ustalenia wskazują na stały wzrost liczby kandydatów mniejszej wielkości planety i liczbę gwiazd z więcej niż jednym kandydatem. Katalog Keplera był ostatnio aktualizowany w lutym 2012 roku, gdy liczba odkrytych kandydatów wzrosła o 20 procent i obecnie wynosi 2740 potencjalnych planet krążących wokół 2036 gwiazd. Najbardziej dramatyczne wzrosty widoczne są w liczbie planet wielkości Ziemi i Super-Ziemi. Teleskop Kosmiczny Kepler identyfikuje przestrzeń planety kandydata oraz dokonuje kilkakrotnie pomiaru zmiany jasności ponad 150.000 gwiazd w poszukiwaniu planet, które są z przodu, lub które znajdują się aktualnie w tranzycie ze swoją gwiazdą. Przynajmniej trzy tranzyty są wymagane w celu sprawdzenia sygnału jako potencjalnej planety. Naukowcy analizowali więcej niż 13,000 tranzyto-podobnych sygnałów, w celu wyeliminowania wszystkiego co podszywa się pod potencjalne nowe planety. Wszyscy kandydaci na potwierdzone planety wymagają dodatkowej obserwacji i analiz. Na początku 2012 roku, 33 kandydatów w danych Keplera zostało zatwierdzonych jako planety. Obecnie w bazie istnieje 105 planet.
"Im dłużej analizujemy dane z teleskopu Kepler, tym znajdujemy więcej mniejszych planet z orbitami podobnymi do Ziemskiej"
powiedział Steve Howell, naukowiec uczestniczący w misji Kepler w Ames.
"To nie jest już kwestia czy znajdziemy prawdziwy analog ziemi, lecz pytanie kiedy."
Pełna lista kandydatów dostępna jest w archiwum NASA egzoplanet. Archiwum jest finansowane przez Program egzoplanet Exploration NASA do zbierania i publikowania danych wspierających poszukiwania i charakterystykę planet i ich gwiazd. Ames zarządza rozwojem Teleskopu Keplera, układem uziemienia, operacjami misji i analizami danych. Laboratorium NASA Jet Propulsion w Pasadenie w Kalifornii, zarządził rozwój misji Keplera. Ball Aerospace and Technologies Corp. in Boulder, opracował system lotu Keplera i obsługuje operacje misji z JPL w Laboratorium Fizyki Atmosfery i Przestrzeni Kosmicznej przy Uniwersytecie Kolorado w Boulder. Archiwum Instytutu Nauk o Teleskopach Kosmicznych w Baltimore, zawiera dane zebrane przez Kosmiczny Teleskop Kepler. Kepler jest dziesiątą misją zwiadowczą wysłaną w kosmos przez Dyrektoriat Misji Naukowych NASA w Waszyngtonie. Programem zarządza JPL NASA Exploration egzoplanet.
Źródło: space.com, seti.org

1 komentarz:

  1. Pokryć cały księżyc miliardami luster.
    Będzie ciepło i widno-zimą. Napiszcie ten
    pomysł do milionów różnych ludzi, i
    astronomów i astronautów. Każde lustro
    wykonane z cienkiej nierdzewnej blachy-
    poniklowanej niklem. Taka blacha rozkładana
    na powierzchni całego księżyca.
    Pisz to innych obywateli przez długie lata.
    Pisz też do Ambasad różnych krajów.

    OdpowiedzUsuń